Export dat z Civilu 3D do GPS Garmin

October 30th, 2010 § 2

Krátky príspevok ku konkrétnemu problému – ako bezbolestne preklopiť dáta naprojektované v Civile, do GPS Garmin Oregon. Tieto prístroje sú pomerne rozšírené a užívajú ich nielen turisti rušiaci kamzíky v Tatroch, ale i archeológovia v teréne (ich presnosť je dostatočná napr. na povrchové zbery). Ja som tento problém riešil pri zberoch s královéhradeckou katedrou archeologie.

Problém – tieto gépéesky pracujú pochopitelne len s WGS84. Transformácia z S-JTSK do WGS84 v Civile 3D je pomerne triviálna vec, ale ako naliať transformované entity do GPS, je vec druhá.

K Garminom je štandardne dodávaný obslužný PC software MapSource, v ktorom je možné pripraviť dáta pred exportom do samotnej GPS. Samotný MapSource ovšem pracuje hlavne s obskúrnymi formátmi (.gdb, .mps, .loc) a jedným XML formátom – .gpx, ten ovšem z v Civile nevytvoríte ((Civil exportuje do LandXML – ani po úprave hlavičiek súboru sa mi nepodarilo ošáliť MapSource, že sa jedná o .gpx; toľko na margo “univerzality XML”…)).

Jednou z možností je vyexportovať entity v Lat/Long formáte, vytlačiť si ich a ručne naťukať ako waypointy/tracky atď. v MapSource – spôsob, ktorým sa nevydá žiadny súdny človek.

Takže zatiaľ jediným funkčným riešením, ktoré som objavil, je použiť software 3. strany – ExpertGPS. Import/export datových formátov je impozantný, pomerne veľa zábavy som si užil pri definíciách súradnicových systémov – je nutné experimentovať. Mne osobne sa export z .dxf nepodaril, takže som to bral okľukou cez .shp. Ovšem, ako to už býva, dobrý prográmek nikdy nie je zadarmiko…

ExpertGPS formáty...

Na záver skrínšot z dialógového okna importu dat do ExpertGPS – schválne, koľko typov GIS formátov z roletky poznáte…?

otagované / tagged: ,

§ 2 komentárov k “Export dat z Civilu 3D do GPS Garmin”

kde som? / where am i?

práve čítaš Export dat z Civilu 3D do GPS Garmin v ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD….

meta