Legendary photography from the beginnings of Slovak archeology and “Prošek-scale”

March 22nd, 2020 § 6

In the photo from the 1950s you can see the overall stratigraphic profile of the famous tell settlement Barca near Košice in the bend of the Myslavka brook. The aim of the photo was to document the overall archaeological situation, and since the research team did not have a scale at hand, the archaeologist Dr. Prošek was placed under the profile.

Since the height of Dr. Prošek was known, it is possible to recalculate the height and dimensions of the profile.
Since then the term “Proškomierka” (Prošek-scale) has been used in the Czechoslovak archaeological slang.

§ 6 komentárov k “Legendary photography from the beginnings of Slovak archeology and “Prošek-scale””

 • Bola som na výskume v Barci aj s Frantom Proškom. Žiaľ asi začiatok jeho choroby bolo to,že sa pri zameriavaní profil zrútil a zasypal ho. Franta skončil v nemocnici na kratší čas.,Stalo sa to v 1954.
  Franta Prošek bol vynikajúci odborník a veľmi dobrý človek, škoda, že nás opustil taký mladý.

 • dobo says:

  Ďakujem za komentár, pani doktorka. Ja mám žiaľbohu len zprostredkované informácie, ktoré sa nedajú merať s Vašou autopsiou. Nebolo by na škodu vydať pamate na tieto pionierske časy, čo poviete? Ale nie také tie uhladené a korektné, ale zábavné a drsné, ktoré by charakterizovali ducha doby.
  Pozdravujem “poslednú Rimanku” a uvidíme sa možno zase v Stropkove :).

 • Biba Hromadova says:

  Natrafila som na foto nahodou a tesim sa, toto bol velky pan. Malokto urobil taku dieru do paleoarcheologie v tridsiatke ako on, skoda ze sa mu dnes venuje tak malo pozornosti. Sudiac podla fotiek, poznamok, venovani v knihach ci nekrologov musel byt aj mimoriadne zaujimavy a vesely clovek.

 • ďobo says:

  Budiž Ti dopriané, Biba, posledná Rimanka už poslala text so spomienkami, vylaďujem podrobnosti a asi to hodím na web…

 • Biba Hromadova says:

  Parada! Budem to cekovat, zbieram o nom co sa da. Prave spracuvame jeho Podkovicu, minuly rok sme tam sedeli v jame s jeho dennikom rovno na 70-te vyrocie vyskumu :)

 • […] čítaní správy o „Proškomierke“ sa mi vybavili spomienky na Frantu Proška a na expedíciu HUKO, kde som ho spoznala. Bolo to v […]

 • § Hoď komentár

kde som? / where am i?

práve čítaš Legendary photography from the beginnings of Slovak archeology and “Prošek-scale” v ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD….

meta