Alternatívy k “veľkému” CADu

August 8th, 2009 § 3

Tento článok pojednáva o alternatívach k vlajkovému produktu Autodesku, AutoCADu, ktorý síce predstavuje pomyselný svätý grál príjemného a kvalitného modelovania terénnych situácií, disponuje však cenou, ktorá spoľahlivo odradí malé firmy a jednotlivcov, ktorých investície sa pohybujú rádovo v stovkách EUR ((zámerne sa budem vyhýbať presným cenovým reláciám – v súčastnej dobe, kedy sa kvôli kríze snažia autorizovaní predajcovia stimulovať trh akčnými cenami a vzhľadom k tomu, že Autodesk vydáva novú sériu svojich riešení každý rok, by takýto údaj veľmi rýchlo pozbyl platnosti)). Nevznikol samoúčelne – bol som požiadaný priateľom o ohodnotenie alternatívnych riešení k AutoCAD a hoc` ja sám som zástancom teórie “čím väčší, tým lepší”, mal som pred časom možnosť koketovať s riešeniami založenými na IntelliCADe a na AutoCAD LT, ktoré máme vo firme.

Samotný problém ovšem nespočíva len vo funkcionalite jednotlivých produktov, kde pochopiteľne platí “málo peněz, málo muziky”, ale i v otázke budúcnosti formátov a rozširovania softvérového vybavenia spojeného s predpokladaným rozvojom podniku. Zakúpiť po niekoľkých rokoch “ostrý” AutoCAD a zistiť, že na produkčnom servri sa povaľujú tisícky starších výkresov, ktoré nie je možné bezstratovo otvoriť (bloky, fonty atď.) je len jedna z možných situácií.

AutoCAD LT – a little brother

Výrobca Autodesk, charakteristika tu.
Vzhľadom k cenovým reláciám “veľkého” AutoCADu je táto verzia často alternatívnym riešením pre jednotlivcov a malé podniky. V súvislosti s faktom, že oba produkty (“veľký AutoCAD” a LT) sú často omieľané bez jasných definícií rozdielov, dovolil som si prezentovať zoznam spoločných vlastností a rozdielov medzi oboma súbežne vyvíjanými aplikáciami:
Spoločné znaky:

  • 100 % kompatibilita formátu DWG a DXF; spoločná softvérová architektúra
  • Takmer identické užívateľské rozhranie
  • Správa licencií a sieťové rozhranie (s výnimkou sieťovej licencie)
  • Rozdiely (čím nedisponuje AutoCAD LT):

  • 3D modelovanie a všetky ostatné náväzné funkčnost viazané na 3D (renderovanie, 3D Orbit, tieňovanie)
  • Podpora rozhrania OpenGL (nepodporuje grafické karty s OpenGL)
  • Externé databázy – nie je možné na model interaktívne napojiť tabuľkové data v akomkoľvek formáte
  • Malé obmedzenia 2D kreslenia (napr. Multiline)
  • Nie je možné vložiť do výkresu rastrový obrázok, obmedzená editácia externých referencií (XRefs)
  • Kompletná absencia všetkých rozsiahlych API, ktorými disponuje AutoCAD (LISP, VBA, C a C++)
  • Obmedzenia ohľadom exportu blokov (Blocks) s výkresom
  • Súhrnne vzaté je toho dosť – ak budem vulgárny, AutoCAD LT je výkonný kresliaci nástroj, nič viac. Obzvlášť absencia konektivity na externé databázy a 3D kreslenia je z môjho hľadiska “bolestnou” záležitosťou.

    Riešenia založené na IntelliCADe

    Napriek proprietárnosti ((Uzavretosť – formát DWG je binárny formát (tj. pre ľudské oko nečiteľný a needitovateľný) vyvíjaný Autodeskom, jeho dokumentácia nie je verejne prístupná)) formátu DWG sa v posledných rokoch podarilo vytvoriť množstvo programových alternatív, ktoré dokážu tento formát aspoň čiastočne vytvárať a editovať. Osobne mám skúsenosti len s architektúrou IntelliCAD, na ktorom existuje množstvo softvérových produktov (vyššej či nižšej kvality) tretích strán.
    Základná funkcionalita IntelliCADu v porovnaní s AutoCADom:

  • kompatibilita vo formáte, plnohodnotné 2D a 3D kreslenie
  • vkladanie rastrov (nie u všetkých aplikácií)
  • robustné vývojové prostredie (API pre LISP, VBA, C)
  • nedisponuje podporou pre externé databázy. Tento fakt je jediným naozaj výrazným negatívom IntelliCAD riešení.
  • možné problémy na rozhraní s plotrom (záleží od výrobcu)
  • Podstatnou výhodou IntelliCADu je fakt, že sa jedná o odskúšaný produkt s pomerne rozvinutou podporou vývojových komunít, v porovnaní s AutoCADom za značne nižšiu cenu. Nevýhodou je veľké množstvo na ňom postavených konkrétnych aplikácií, čo sťažuje konkrétny výber. Na stránkach komunity IntelliCADu je uvedených viac než 90 špecifických programových riešení, IntelliCAD je pochopiteľne možné inštalovať aj samostatne (“čistý IntelliCAD”). Ja sám som podrobil skúmaniu 2 konkrétne implementácie IntelliCADu – ZwCAD a ProgeCAD. Keďže uvedené linky poskytujú prehľad funkcionality oboch riešení, nemá význam ich tu podrobne rozvádzať, obmedzil som sa na testovanie oboch prográmkov s výkresmi v rôznych verziách formátu DWG (2000, 2004, 2008); výkresy boli väčšie než 10 Mb a obsahovali viac než 600 výkresových hladín (Layers). Výkresy boli editované, prezerané v rôznych projekciách a tlačené.

    A subjektívne dojmy?
    ProgeCAD v drtivej väčšine prípadov pracoval s veľkými výkresmi bezproblémovo, s výnimkou nasledovných prípadov:
    – pri zoomovaní v 3D pohľade vykazoval výkres grafické artefakty (zostatkové čiary). Je však možné, že sa jedná o hardvérové problémy.
    – tlač v prostredí ProgeCADu je podobne ako v prípade AutoCADu realizovaná prostredníctvom Layouts. Prostredie je neprepracované a postráda výhody rýchlej voľby papierového formátu a okamžitý náhľad na výzor výstupu.
    – V prípade 3D Orbitu (“3D otáčanie modelu”) nie je funkčný modul Zoom. Znamená to, že pre priblíženie, oddialenie pohľadu je nutné vystúpiť z režimu 3D orbit, nazoomovat a opäť zapnúť 3D. Nepraktické.

    ZwCAD urobil na mňa lepší dojem než ProgeCAD. Vykresľovanie modelu prebieha plynulejšie, bez artefaktov, samozrejmosťou je zoomovanie počas 3D Orbit režimov. Pokiaľ som pri ProgeCADe konštatoval podobnosť s užívateľským rozhraním AutoCADu, v prípade ZwCADu sa jedná o ešte výraznejšiu, takmer 100% podobnosť (ikonky, toolbary, príkazy na command line apod.). Mal som ďaleko plynulejšiu prácu pri tiskových výstupoch, samotné rozhranie tisku je “AutoCAD made” a potenciálny prechod od tohto programu k “veľkému” AutoCADu by bol podľa môjho názoru naprosto bezproblémový.

    otagované / tagged:

    § 3 komentárov k “Alternatívy k “veľkému” CADu”

    • vlko says:

      Je nutne si uvedomit na co ma autocad sluzit. Pokial sa jedna o pripravu udajov pre GIS systemy, tak AutoCAD MAP nema konkurenciu (osobne skusenosti mam s AutoCADom MAP, Microstation i KOKES). Je pravda, ze udaje mozno pripravovat aj v inych systemoch, je to mozne (z hladiska ceny dokonca vyhodne, ale je nutne uvazovat trochu komplexnejsie. V pripade exportu udajov z “lacnych systemov” do roznych roznych informacnych systemov vsak nastavaju problemy. Najvhodnejsim riesenim z pohladu ceny je priprava grafickych udajov v jednoduchych systemoch v dohodnutom tvare, sposobe a formate spracovania. Kontrolu tychto udajov (z hladiska topologie i uplnosti spracovania udajov) je vsak vhodne vykonat v AutoCADe MAP (CIVIL 3D)s naslednym exportom pre uvazovany informacny system. Okrem toho je silnou strankou tohto systemu aj moznost exportu v roznych suradnicovych systemoch, pripadne import udajov i roznych informacnych systemov, ich oprava a nasledne export do informacneho systemu. Takze netreba hodnotit uzivatelske rozhranie, ale funkcnost systemu (vhodneho, a nie len cisty ACAD) a vhodnost ako pre pripravu, tak aj aktuakizaciu udajov. Je samozrejme, ze fyzicka osoba si nebude moct dovolit “drahy system”, ale v tom pripade nech sa nepusta do pripravy rozsiahkych grafickych udajov pre GIS.

    • ďobo says:

      to vlko: S týmto sa samozrejme nedá než súhlasiť. Čistý AutoCAD bez profesnej modifikácie sa prakticky už nepoužíva. Príspevok bol však vyvolaný konkrétnym telefonátom typu “ďobo, chcem niečo ako AutoCAD, ale nebudem za to cvakať tú horentnú cenu”. Zákazník (konkrétne http://www.viamagna.eu.sk/) je orientovaný na ArcGIS a CADy potrebuje len na úvodnú predprípravu podkladov z terénu (= chcem lacný CAD, importujem .DWG/.DXF do ArcGIS a tam data už procesujem po svojich štandardoch).

    • JanP says:

      Situácia sa postupom rokov pomaly mení… AutoCAD je síce stále nejlepšial, ale aj najdrahšia voľba. Pre tých ktorí si chsú porovnať alternatívy AutoCADu medzi sebou sme pripravili túto stránku: http://www.tcad.sk/sk/porovnanie-cadu

    • § Hoď komentár

    kde som? / where am i?

    práve čítaš Alternatívy k “veľkému” CADu v ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD….

    meta