Moja “holá” inštalácia Oracle Enterprise Linux a licenčné podmienky Oracle viedli k pár zaujímavým komplikáciám – nebolo možné automaticky sprístupniť repozitáre pre yum a up2date (bez licenčného kódu). Holt som predošlým žívaním Fedory pozabudol, že “nie je všetko zlato…”. Som úplne odrezaný od sveta, nemám ani gcc a potrebujem si skompilovať Apache a PHP. Jak z toho?
Cesty jak to ošáliť som objavil v zásade dve. Prvá – vyhľadať a sprístupniť na webe repozitáre, ktoré nie sú pod dohľadom Redhat/Oracle a druhá – vytvoriť si lokálny repozitár z inštalačných CD. Je možné samozrejme inštalovať aj ručne balík po balíku, ale to som si nechal rýchlo zájsť chuť (dependencies hell).
1. “Free” repozitáre na webe
Vo vyhľadávačoch ich nájdete niekoľko, rád by som vypichol RPMforge, pretože je tam toho hodne, majú po svete niekoľko zrkadiel je to zamerané špeciálne pre RHEL/CentOS/Fedoru. Nevýhodou je, že hromada základných balíkov chýba (napr gcc, autoconf – zrovna tie, kt. som potreboval). Každopádne som to zaradil do yum enablerepo.
2. Lokálny repozitár
Buď v rámci LANka cez webserver (tu je dobrý návod), alebo na lokálnom disku. A to je práve moj prípad:
- inštalačné CD som zapakoval do ISO (dd if=/dev/cdrom of=/home/dobo/isos/OUL_5_1-n.iso)
- umiestnenie týchto súborov pridal do mount, nech sa namountujú vždy po štarte systému (mkdir /mnt/iso//{1-n}) ; (mount -o loop /home/dobo/isos/OUL_5_1-n.iso /mnt/iso/{1-n})
- vytvorenie repozitára (createrepo /mnt/iso/)
- zápis konfiguračného súboru pre yum (nano /etc/yum.repos.d/isos.repo) s hodnotami: baseurl=file:///mnt/iso/ enabled=1
- je nutné do tohto repozitára nastrkať i verejné kľúče, inak sa yum install zastaví (rpm -import mnt/iso/{1-n}/RPM-GPG-KEY)
Hotovo.